Зробити домашньою|Додати в обране
 

Сайт храму Різдва
Пресвятої Богородиці
Херсонської єпархії УПЦ

 

По благословенню
митрополіта Херсонського
і Таврійського Іоанна

 
» » » Великий піст: Про цигарки, пиво та інтим

Великий піст: Про цигарки, пиво та інтим

Автор: Иоан від 20-02-2018, 16:00

- Свята Церква встановила Великий піст на згадку сорокаденного посту Спасителя в пустелі, перед Його виходом на проповідь. Великий піст – це час молитви і покаяння, коли кожен з нас повинен виблагати у Господа відпущення своїх гріхів і достойно причаститися святих Христових Таїн. Святитель Іоан Золотоуст говорить: "Хто молиться з постом - той має два крила, що легші самого вітру; він швидше вогню і вище землі; тому такий особливо є ворогом і воїном проти демонів, оскільки немає сильніше людини, що щиро молиться і постить".

 

 

Для того, щоб гідно провести час Великого посту, нам насамперед потрібно утримуватися від наших пристрастей. Для цього ми повинні тілесно дотримуватися посту: читати Священне Писання і повчання Святих отців, відвідувати богослужіння, приступати до Таїнств сповіді та причастя і не забувати робити добрі справи. "Чималий посник, – той, хто утримується від блуду, перелюбства і всякої нечистоти; чималий посник – той, хто утримується від гніву, люті, злоби і помсти… Чималий посник – той, хто наклав на язик свій утримання, не даючи йому можливості марнослів'я, лайки, наклепу, осуду, запопадливості, брехні і всякої злостивості" – повчає Святитель Тихон Задонський.

Під час Великого посту нам потрібно особливо звернути увагу на свій спосіб життя. Це є благодатний час для роздумів над своїми вчинками.

 

 

- Чому напередодні посту важливо просити один у одного пробачення?

- Перед початком Великого посту Церква встановила для нас особливий день – прощену неділю. Чому ж ця неділя називається прощеною? А тому що перед початком будь-якої справи християнам потрібно примиритися з ближніми. Євангелія говорить нам так: "Якщо ти принесеш дар твій до жертовника, і там згадаєш, що брат твій має щось проти тебе, залиш там дар твій перед жертовником, і піди спочатку примирись з братом, і тоді прийди і принеси твій дар". І в іншому місці говорить Ісус Христос так: "Якщо ви будете прощати людям гріхи їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний, а якщо не будете прощати людям гріхи їхні, то й Отець ваш не простить вам провин ваших".

Під час Великого посту всі ми приходимо до Церкви, і просимо Господа, щоб він простив нам наші гріхи, а як же Господь може почути наші молитви, якщо ми самі не можемо когось простити. Святитель Іоан Золотоустий повчаючи нас про піст вказував, що піст полягає не лише у стриманні від їжі, а перш за все в покаянні, в добрих справах та прощенні ближніх. "Яка користь утримуватися від їжі і злословити ближнього", – говорить святитель. Про важливість прощення ми бачимо у притчі про боржника, де цар, якому боржник був винен дуже багато, простив все, а боржник не зміг простити своєму ближньому. За це він був покараний царем і кинутий в темницю. Тому, як ми бачимо з цього прикладу, для прощення потрібно не так і багато.

 

 

- Чому перша седмиця Великого посту вважається особливо суворою?

- Це пов'язано з тим, що християни входять у піст з великим благоговінням і сльозами покаяння. "Через те, що ми не постили, – говорить святитель Василій Великий, нас прогнано з раю. Чинімо, отже, піст, щоб до раю знов повернутися! Хіба не бачиш, що Лазар через піст увійшов до раю?.."

Весь перший тиждень посту проникнутий особливими богослужіннями, де нам нагадується наше падіння перед Богом і неміч. Особливим піснеспівом є великий покаянний канон Андрія Критського, де виражено стан душі грішника, що кається.

 

 

- Як правильно постувати дітям?

- Найперше це залежить від віку дітей, проте великим прикладом для постування дітей є їхні батьки. Для дітей постом може бути не відмова від сокоромної їжі, а, наприклад, не дивитися розважальні програми, фільми, відмова від комп'ютерних ігор, а натомість допомогти батькам, не перечити їм, переступити через своє "я". Дітям у всьому потрібно показувати приклад: тато чи мама, прийшовши з роботи, не сіли дивитись телевізор, а цікавляться справами дитини, читають з нею різні притчі чи повчальні історії. Ходити разом з дітьми на богослужіння, і тоді дітям буде краще зрозуміти сутність посту.

 

 

- Як ставиться Церква до інтимної близькості подружжя у період посту?

- Під час посту потрібно утримуватися від будь яких плотських втіх. Це вже буде вважатися постом, бо є стриманням тілесної насолоди. Святитель Іоан Золотоустий говорить так: "Батько посту – це закон Божий. Мати його – стриманість… яка користь буде людям коли не впивалися вином, а п'яніли злою похіттю. Проводячи весь день без їжі, перебували на сороміцьких видовищах… Яка користь з посту, коли ти позбавляєш тіло дозволеної законом їжі, а душі даєш протизаконну поживу".

- Чи можна під час пості палити цигарки?

- Ні! Тому, що це є пристрасть, а ми під час посту намагаємося себе стримувати від злого. І саме піст і молитва допоможуть полишити цю шкідливу звичку.

 

 

- Історики стверджують, що вперше варити пиво почали монахи. Робили це для того, щоб вживати його під час посту. Чи правда, що під час посту можна вживати пиво?

- Якщо взяти для прикладу сучасне монашество на Святій горі Афон, то вони у піст не лише не вживають вина чи пива, а якомога більше утримуються від їжі, що слугує засобом для боротьби з пристрастями.

Звичай вживання вина у їжу походить з Єрусалимського уставу, де Церква дозволяє у деякі дні вживання вина, розведеного водою. Але в деяких регіонах, де вино було надто дорогим, Церква дозволяла випити трішки пива для того, щоб не впадати під час посту в смуток.

 

 

- Існує думка, що людям, які подорожують, дозволяється не дотримуватися посту. Чи правда це?

- В давнину люди подорожували пішки, кіньми чи кораблем, і для цього витрачали багато сили, тому таким людям дозволялося послаблення в пості. У наш час такої необхідності нема, тому це залишається за вибором кожної людини окремо і рекомендацією її духівника, бо, як говорив апостол Павло у Посланні до коринфян: "Їжа не наближає нас до Бога: бо, чи їмо ми, нiчого не здобуваємо; чи не їмо, нiчого не втрачаємо.."

- Як правильно повестися, якщо під час посту запросили на святкування дня народження, а на столі не скоромні страви і грає гучна весела музика?

- Найкраще не йти на таке святкування, але якщо так сталося, то тоді з'їжте те, що вважаєте за потрібне, а танців й веселощів намагайтеся уникати.

 

 

- Що Ви порадили б тим, хто вирішив постувати вперше?

- Насамперед хочеться сказати такі слова: "Царство Боже силою береться". Але перед тим, як постувати, сходіть до священика, щоб він вам порадив, як краще провести цей піст, тому що це справа кожного особиста, і не кожен зможе з першого разу стримати себе цілий піст. Але ми повинні пам'ятати слова Іоана Золотоустого: "Хто потрудився постом, нехай отримає нагороду тепер. Хто від ранньої години став до праці, нехай одержить сьогодні справедливу плату. Хто по дев'ятій годині прийшов, нехай святкує з подякою. Хто по дванадцятій годині прибув, нехай не тривожиться, бо втрати ні в чому не матиме він. А хто не встиг і на третю годину, нехай приступить без вагання. І хто прибув лише на п'яту годину, нехай не боїться спізнення. Бо Милосердний Владика. Він приймає останнього, як і першого. Він заспокоює однаково, чи хто спізнився, чи хто працює від ранку. І останнього милує; і про першого дбає; і тому дає, і цього обдаровує".